JAK UZYSKAĆ PERFEKCYJNIE DOPASOWANY BIUSTONOSZ?
Kobiety często przy wyborze biustonoszy większą uwagę poświęcają na wybór koloru i stylu a tymczasem podstawą jest dobór odpowiedniego rozmiaru.
- 80% podtrzymania w biustonoszu stanowi dolna część biustonosza, następnie
- 10% to ramiączka
- 10% miseczki
dlatego tak ważny jest dobrze dobrany obwód biustonosza.
Piękny biustonosz to tylko połowa sukcesu. Aby efektownie wyglądał na biuście, zdobił go, dobrze podtrzymywał i przede wszystkim eksponował, musi być dopasowany do typu piersi i ich rozmiaru. Nieodpowiedni biustonosz (za mały albo zbyt obszerny) nie spełni podstawowej funkcji. Zamiast podtrzymywać, powiększać i eksponować biust, będzie go deformować. Przy doborze biustonosza warto zwrócić uwagę na budowę miseczek, rozmiar stanika oraz jakość materiału i wykonania.
A. OBWÓD POD BIUSTEM
- Jest najważniejszą częścią biustonosza zapewniającą piersiom 80% właściwego podtrzymania.
- Stabilnie dopasowany obwód biustonosza, a nie mocno naciągnięte ramiączka, podtrzymują biust.
- Za luźny - unosi się w tylnej części ku górze, w wyniku czego biust traci na odpowiednim podtrzymaniu.
- Przy wyborze biustonosza wybierz mniejszy obwód niż twój rzeczywisty wymiar klatki piersiowej, np. jeśli twój wymiar wynosi 76 cm wybierz obwód 70 cm. Pamiętajmy, że nie zawsze możemy zaniżać obwód. Każda kobieta ma inną budowę ciała i ściskanie nie zawsze jest celowe. Może to bowiem wywołać ból lub dyskomfort. Rozmowa z Klientką daje nam wiedzę dotyczącą jej samopoczucia.
- Zapinaj biustonosz na najluźniejszą, najbardziej zewnętrzną haftkę.
- Dobrze dopasowany obwód przylega do ciała, nie unosi się przy podnoszeniu rąk, a piersi nie wypadają dołem.
UNOSZĄCY SIĘ KU GÓRZE OBWÓD BIUSTONOSZA
Biustonosz, którego obwód stabilnie przylega do ciała, zapewni komfort i wygodę noszenia, gdyż dobrze dobranego obwodu nie trzeba stale poprawiać (czyt. ściągać w dół).
Aby być pewną, że posiadasz prawidłowo dopasowany obwód zrób mały test, unieś ręce w górę, zrób parę skłonów czy też podskoków. Jeśli w trakcie wykonywania tych czynności pas biustonosza nie podjechał w kierunku szyi, wszystko jest ok. Gratulujemy! Jeśli natomiast znalazł się on wyżej niż na linii wysokości dołu twoich fiszbin, a dodatkowo biust, pod wpływem gwałtownych ruchów, wypłynął dołem, wybierz ciaśniejszy rozmiar obwodu biustonosza.
NADMIERNIE NAPIĘTY OBWÓD BIUSTONOSZA
Zbyt ciasny obwód biustonosza wpija się w ciało. We właściwie dobranym obwodzie biustonosza ramiączka powinny być ułożone równolegle w stosunku do siebie lub tworzyć delikatne nachylenie w kształcie literki "v".
Jeśli ramiączka są zbytnio oddalone od siebie, a nawet układają się w kształt odwróconego "v", jest to sygnał, że wybrany przez ciebie obwód jest stanowczo za ciasny.
FISZBINY NA PIERSIACH
Zbyt luźny obwód biustonosza, nie spełniając swojego zadania, pozwala przesuwać się biustonoszowi ku górze powodując zachodzenie dolnej części fiszbin na piersi.
Wybierz stabilniejszy obwód biustonosza.
B. MISECZKI
- Powinny zakrywać całą pierś bez kreowania efektu "wybrzuszeń" w górnej części biustonosza lub pod pachami.
- Sutek powinien znajdować się w najgłębszym miejscu miseczki, na samym środku biustonosza.
- Piersi powinny być uniesione i oddzielone od siebie.
- Fiszbiny powinny całkowicie okalać piersi, nie wbijać się w nie , ani nie zachodzić na plecy.
- Jeżeli miseczka marszczy się w górnej części przy złączeniu z ramiączkiem oznacza to, że miseczka jest za duża.
- Jeżeli marszczenie występuje w środkowej części miseczki, paradoksalnie, oznacza to, że miseczka jest za mała.
WYBRZUSZENIA TWORZĄCE SIĘ PONAD GÓRNĄ KRAWĘDZIĄ MISECZEK ORAZ MARSZCZENIE W ICH ŚRODKOWEJ CZĘŚCI
Jeśli piersi wychodzą górą z miseczek tworząc nieestetyczne wybrzuszenia jest to sygnał, że noszony przez ciebie rozmiar miseczki jest stanowczo za mały. Jeżeli dodatkowo w środkowej części miseczek występuje marszczenie, to również wskazuje na za mały rozmiar miseczek. Powinnaś wybrać miseczkę co najmniej o rozmiar większą.
ZBYT LUŹNE MISECZKI
Jeśli zauważyłaś marszczenie się miseczek w ich górnej części lub/oraz ich "workowania" się, zdecyduj się na wybór mniejszego rozmiaru miseczek.
ODSTAJĄCE OD CIAŁA ZŁĄCZENIE MISECZEK
We właściwie dopasowanej miseczce złączenie pomiędzy miseczkami powinno gładko przylegać do ciała. Jeśli tak się nie dzieje i złączenie odstaje od klatki piersiowej jest to sygnał, że wybrana miseczka jest za mała. Sprawia, że piersi, próbując wypełnić swoją wielkością zbyt małą miseczkę, odpychają punkt centralny biustonosza (złączenie miseczek) od ciała. Wybierz miseczkę co najmniej o rozmiar większa.
FISZBINY WBIJAJĄCE SIĘ W PIERSI
Fiszbina powinna tworzyć obrys naszej piersi, powinna ją idealnie okalać z każdej strony, nie powodując bólu spowodowanego wbijaniem się drutu w piersi. Koniec fiszbiny powinien celować w środek pachy. Jeśli jednak fiszbiny wbijają się w piersi, to potrzebujesz większej miseczki.
C. RAMIĄCZKA
- To nie ramiączka unoszą biust. Podstawa podtrzymania piersi leży na "barkach" stabilnie dobranego obwodu stanika, a jego ramiączka pełnią tylko i wyłącznie rolę uzupełniającą.
- Pamiętaj - 80% podtrzymania biustu otrzymujemy dzięki stabilnie dopasowanemu obwodowi biustonosza i tylko 20% funkcji podtrzymującej przypada ramiączkom.
- Ramiączka nie powinny być zbytnio naciągnięte, a jedynie lekko napięte.
WPIJAJĄCE SIĘ RAMIĄCZKA
Wpijające się w ramiona ramiączka są sygnałem za luźnego obwodu biustonosza. Brak podtrzymania przez obwód zostaje zastąpiony naciągniętymi do granic możliwości ramiączkami, co powoduje zaczerwienienia na skórze oraz duży dyskomfort w postaci notorycznych bólów pleców i kręgosłupa.
Radzimy poluźnić ramiączka. Jeżeli spowoduje to utratę stabilności i podtrzymania biustu, wybierz węższy obwód biustonosza.
POŁOŻENIE RAMIĄCZEK
Ramiączka powinny być ułożone równolegle w stosunku do siebie lub tworzyć delikatne nachylenie w kształcie literki "v". Jeśli ramiączka są zbytnio oddalone od siebie, a nawet układają się w kształt odwróconego "v", jest to sygnał, że wybrany obwód jest stanowczo za ciasny.