KORONKA

Koronka to ażurowy i wzorzysty materiał z tiulowymi elementami, wykonany maszynowo lub ręcznie. Otwory mogą być tworzone poprzez usunięcie nici lub tkaniny z wcześniej tkanego materiału, ale najczęściej stanowią integralną część koronki.

Koronkowanie to starożytne rzemiosło. Prawdziwe koronki powstały dopiero pod koniec XV i na początku XVI wieku. Prawdziwa koronka powstaje, gdy nić jest zapętlona, skręcona lub pleciona z innymi nitkami, niezależnie od tkaniny podkładowej.

Pierwotnie używano nici lnianych, jedwabnych, złotych lub srebrnych. Często stosuje się też nici bawełniane. Produkowana koronka może być wykonana z włókna syntetycznego. Współcześni artyści twożą także koronki za pomocą cienkiego, miedzianego lub srebrnego drutu.

Istnieją cztery rodzaje koronek:
Koronka Leavers: tkana, najcenniejsza z koronek
Koronka żakardowa (Jacquard): dziana, grubsza, z wyraźnym wzorem
Koronka Textronic: dziana, dobrze imitująca koronkę Leavers
Koronka Rachel: dziana, z płaskim wzorem

HISTORYCZNA KORONKA

Materiały

Koronka z gipiury, zwana również „wenecką”, jest jedną z najstarszych i najbardziej eleganckich koronek.

Motyw wykonany jest z ciasnego haftu. Materiał podłoża jest następnie usuwany, pozostawiając jedynie ornament.

Jeden z najstarszych rodzajów koronek

Materiały

LYCRA®

Przed wprowadzeniem Lycry® projektanci nie dysponowali materiałami dopasowującymi się do ciała. Biustonosze w latach 50. i 60. były wykonane ze sztywnych, nierozciągliwych materiałów i dlatego miseczki miały spiczasty kształt. Wprowadzenie Lycry® zrewolucjonizowało przemysł tekstylny, oferując szerszy wybór materiałów i umożliwiając zmianę fasonów.

Lycra® to włókno syntetyczne, którego główną zaletą jest elastyczność. Jest to jednak włókno dość słabe, ponieważ rozciągnięte w surowej formie, pęka. By nadawało się do wykorzystania, musi zostać pokryte innymi nićmi.

Włókno Lycry® jest zabezpieczane pojedynczą lub podwójną warstwą nici. Im gęściej jest ono pokryte, tym bardziej jest odporne i droższe. Nowoczesna Lycra® jest stosowana w tej właśnie formie.

Materiały

3D SPACEWŁÓKNA SYNTETYCZNE

Materiały

Mikrofibra jest najlepszą przędzą syntetyczną, ma takie same właściwości jak jedwab i bawełna. Jest to lekki, oddychający materiał, który dostosowuje się do temperatury ciała. Latem włókna pobierają temperaturę z ciała i rozpraszają ją. Zimą mikrofibra izoluje ciało, zatrzymując naturalne ciepło. Kobiety preferujące naturalne tkaniny mogą nosić mikrofibrę i korzystać z tych samych właściwości.

Materiały

Ze względu na swoją miękkość mikrofibra doskonale nadaje się do produkcji bielizny, stwarzając efekt drugiej skóry. Ten cienki materiał wykończony laserowym cięciem lub klejonymi szwami zapewnia całkowitą niewidoczność i wygodę zachowując właściwości naturalnej tkaniny.

Materiały

KORONKA TKANA

Technika tkania Leavers jest najstarszym mechanicznym sposobem wytwarzania koronki. To jedyny rodzaj koronki, który może być nazwany „koronką Calais”.

Materiały

Koronka Leavers jest tkana na mechanicznych krosnach. Jest to najbardziej wyrafinowany rodzaj koronki. Osnowa jest bardzo rozbudowana, a zastosowane wątki wysokiej jakości.Nie ma ograniczeń, co do rodzajów użytych nici, dzięki czemu można tworzyć wyjątkowo subtelne wzory i kolory.

Wszystkie koronki Leavers są nadal produkowane w Calais. Większość produkowanych dziś koronek Leavers wykorzystywana jest w firmach bieliźniarskich, Haute Couture lub Prêt-a-Porter.Autentyczność koronki Leavers potwierdzana jest etykietą „Dentelle de Calais®”.

Materiały

Koronka Chantilly: jest to rodzaj koronki Leavers. Subtelne motywy nadają jej delikatny wygląd „pajęczyny”.

Koronka Leavers najstarsza mechaniczna technika robienia koronek (XIX wiek)
Koronka Calais koronki wykonane w regionie Calais na krośnie Leavers

KORONKA DZIANINOWA

Koronka Textronic®, produkowana na drutach osnowowych, daje efekt głębokiego reliefu, w którym można zmieniać wzór tła. W ten sposób koronka Textronic® przypomina koronkę Leavers.

Koronki Textronic® oraz żakardowe mogą zawierać tylko dwa rodzaje nici (np. poliamid i bawełna, ewentualnie z elastanem na całej powierzchni, aby zapewnić elastyczność). Ogranicza to kombinacje kolorów do maksymalnie dwóch.

Niektóre koronki Textronic są nadal produkowane we Francji i Europie, ale duża część pochodzi obecnie z Chin, ponieważ znacznie obniża to ich koszt. Jednak Simone Pérèle używa TYLKO francuskiej i europejskiej koronki.

We Francji można znaleźć najnowszą technologię i maszyny, które w połączeniu z umiejętnościami i dziedzictwem kulturowym umożliwiają produkcję najwyższej jakości koronek.

Koronka ta może być wykończona delikatnymi i ozdobnymi włóknami.

Materiały

Koronka Textronic® wymaga wykończenia, w przeciwnym razie będzie się pruć.

Można ją wykonać przy użyciu niewielkiej liczby wątków.

Ma maksymalną liczbę rzędów (48).

Koronka Jacquard®

Materiały
Materiały

Koronka Jacquard®, również produkowana na drutach osnowowych, jest płaska, bez reliefu, ale z motywami w tle. Tego typu koronki są  prostsze niż koronki Textronic®, ale też  tańsze.

Tą techniką wykonuje się 500 ściegów na minutę, dlatego koronka Jacquard® jest wytwarzana bardzo szybko.

Koronka Jacquard® vs Koronki Textronic®
Gruby bieżnik, duża objętość materiału, mała przezroczystość Bardzo delikatna i przezroczysta koronka
Wykorzystuje się 200 włókien 2 000 (lub więcej) użytych włókien
Przędze są wykorzystane razem Przędze stosowane w osobnych niciach
Tło i runa tkane w 66 rzędach Tło i pierwszy plan tkane w 120 rzędach
Jedna szerokość materiału. Tło i pierwszy plan tkane w 120 rzędach

Jacquard® wymaga wykończenia, w przeciwnym razie będzie się pruć.

Można wykonać przy użyciu niewielkiej liczby wątków.

Ma maksymalną liczbę rzędów (66).

3D SPACER

Spacer 3D to wyjątkowa tkanina stworzona przy pomocy zaawansowanych technologicznie nici monostrand. Rewolucyjny efekt tego biustonosza z miseczką 3D zapewnia okrągły, naturalny kształt bez dodawania objętości piersi, a jednocześnie pozwala skórze oddychać. Materiał jest gładki i delikatny dla skóry oraz gwarantuje najwyższy komfort.

Materiały
  • Specjalna struktura materiału spacer 3D pozwala skórze oddychać.
  • Tworzy zaokrąglony, naturalny kształt bez dodawania objętości.
  • Zapewnia najwyższy komfort.
Materiały

Specjalnie dla Ciebie

załóż konto i zyskaj

CLUB CLODI

STAŁY RABAT -5% 

i niespodzianka urodzinowa

ZAŁÓŻ KONTO

*szczegóły dostępne w regulaminie