Jak prać i składać majtki? Czy trzeba je prasować?

4 listopad 2021 • Clodi
Jak prać i składać majtki? Czy trzeba je prasować?

Bielizna stanowi dla kobiet (i nie tylko) szczególnie ważny element ubioru, bez którego ciężko byłoby się obyć. W przypadku kobiet istotne znaczenie mają jednak nie tylko biustonosze, ale również majtki, o które także trzeba dbać. Kluczowe jest więc pytanie, jak prać, prasować i składać majtki, aby na długo zachowały swój estetyczny wygląd. Sprawdźmy to!

Dlaczego trzeba dbać o bieliznę?

Bielizna damska to wiele fasonów oraz modeli, w różnobarwnej kolorystyce i o różnorakim zastosowaniu. Standardowy podział na eleganckie i wygodne przykrywa niezliczona ilość modeli pośrednich, w które często się zaopatrujemy. Choć wiele Pań może pochwalić się bogatym zasobem swojej kolekcji bieliźnianej, to jednak każda z nas ma swoje ulubione modele, o które stara się dbać i traktować je z należytą starannością, gdyż boi się z nimi rozstać.    

Co zatem zrobić, by ich szybko nie stracić lub przynajmniej cieszyć się nimi jak najdłużej? Jak prasować i składać majtki, o które także trzeba troszczyć się w odpowiedni sposób?

Jak składać majtki

Czarne figi damskie Simone Perele Saga

Jak prać majtki w prawidłowy sposób?

Najważniejszymi dla nas wskazówkami dotyczącymi sposobu prawidłowej pielęgnacji bielizny powinny być zawsze zalecenia producenta, które możemy znaleźć na metce. Są na niej zawarte nie tylko informacje dotyczące temperatury prania czy suszenia, ale przede wszystkim skład materiału, który również powinniśmy brać pod uwagę.

Po pierwsze to pranie ręczne jest najdelikatniejszą formą, jeśli chodzi o pielęgnację bielizny. Jeżeli jednak jest nam nie po drodze z tą metodą lub po prostu brak nam na to czasu, warto zaopatrzyć się w specjalne woreczki do prania bielizny, które zabezpieczą majtki i biustonosze przed uszkodzeniami, a także kontaktem z innymi rzeczami.

Po drugie pamiętajmy, żeby nie prać bielizny w zbyt gorącej wodzie. Optymalną temperaturą będzie 30-35 stopni Celsjusza.

Po trzecie, istotną kwestią, o której często zapominamy to dobór odpowiednich, najlepiej sprawdzonych środków do prania. Musimy pamiętać, że bielizna ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem i używanie zbyt mocnych detergentów może przyczynić się do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Po czwarte bielizny nie należy suszyć w suszarce. Tkanina może przez to ulec skurczeniu i odbarwieniu. Nie możemy jej także traktować wybielaczem, który nie tylko osłabia strukturę materiału, ale przede wszystkim powoduje żółknięcie.

Warto pamiętać także o dzieleniu majtek i biustonoszy na kolory, jeszcze przed praniem. Więcej dowiesz się z naszego tekstu o tym, jak prać bieliznę.

Jak składać majtki

Cieliste stringi Marlies Dekkers Meringue

Jak prasować majtki?

Często zadajemy sobie pytanie, czy dolną część naszej bielizny należy prasować. Wiadomo, że wilgoć umieszczona w strukturze materiału sprzyja rozmnażaniu się bakterii, które mogą doprowadzać do powodujących dyskomfort infekcji intymnych. Dlatego też prasowanie majtek to absolutna podstawa!

Majtki powinno się „traktować” podobnie jak ubranka dziecięce, czyli prać w delikatnych środkach piorących oraz w miarę możliwości, niwelować wszelkie bakterie poddając je prasowaniu. Oczywiście istnieją warianty, których lepiej nie wystawiać na działanie wysokiej temperatury, jak np.: bielizna modelująca lub termoaktywna.

Na rynku istnieje też mnóstwo wysokiej jakości sprzętu, dzięki któremu w prosty i szybki sposób możemy wyprasować nawet najdelikatniejsze struktury materiałów, oczywiście po wcześniejszym zapoznaniu się z zaleceniami producenta, odnośnie „instrukcji prania/prasowania”.

Jak prać majtki

Eleganckie zabudowane figi Felina Icon

Jak składać majtki?

Co natomiast ze składaniem majtek? Wielu nam spędza sen z powiek myśl o układaniu rzeczy w szafie, zwłaszcza jeśli chodzi o bieliznę. Zdecydowanie jednak warto to robić, a sposobów na to jest kilka. 

Metoda pierwsza składania majtek, czyli glamour: bielizna jest wyeksponowana i układana na płasko, ewentualnie zawieszana na przeznaczonych do tego celu wieszakach.

Metoda tradycyjna układania majtek: prosto i funkcjonalnie, zawijając ją w rulony i układając w pudełkach obok siebie.

Najłatwiej składa się klasyczne w kroju bawełniane figi, gdyż wystarczy tylko dolny brzeg przyłożyć równolegle do pasa, by następnie zagiąć równo boki...i gotowe! Czynność tę wykonujemy oczywiście po uprzednim rozłożeniu majteczek na płasko, przodem do składającego.

jak prasować majtki

Białe figi z wysokim stanem Felina Passion

Stringi lub inne modele wykonane z delikatnych, często śliskich tkanin mogą sprawiać nieco więcej kłopotów. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w tzw. organizery ze specjalnymi przegródkami, które pomogą nam nie tylko szybko uporać się ze składaniem, ale także pięknie posegregować naszą niesforną bieliznę.

Jak widać odpowiedzi na pytanie jak prać, prasować i składać majtki nie jest tak trudna, jak niektórym mogłoby się wydawać. Zdecydowanie warto więc dbać o tę część naszej garderoby, która dzięki temu ma szansę towarzyszyć nam zdecydowanie dłużej.  

 

Clodi to sklep internetowy oraz salony stacjonarne z ekskluzywną bielizną dla kobiet i mężczyzn. Szeroki asortyment bielizny cenionych, znanych na całym świecie marek. Doświadczeniem i wiedzą o brafittingu i bieliźnie, które nabyliśmy podczas wieloletniej pracy w branży i chcemy dzielić się z Wami na tym blogu

Specjalnie dla Ciebie

załóż konto i zyskaj

CLUB CLODI

STAŁY RABAT -5% 

i niespodzianka urodzinowa

ZAŁÓŻ KONTO

*szczegóły dostępne w regulaminie